Není to jen o kloubech

… kloub se skládá z více částí a péče o samotnou chrupavku nestačí…

Pokud chceme udělat pro svůj pohybový aparát to nejlepší, musíme se starat nejen o jeho dílčí části, ale poskytnout mu komplexní péči. To platí i u kloubů, kdy se většinou soustředíme pouze o péči jedné části kloubu a to o chrupavku. Nicméně, kloub se skládá z více částí a péče o samotnou chrupavku nestačí k tomu, aby byly naše klouby dobře vyživené a my se cítili dobře. Ke kloubu totiž neodmyslitelně patří také kloubní pouzdro, vazy a šlachy.

 
klouby-1
klouby-2

Kloubní pouzdro je velmi důležité pro pevnost a výživu kloubu.

Je protkáno sítí cév a kapilár. Zevní vazivová vrstva zajišťuje kloubu pevnost a vnitřní vrstva pak výživu kloubu. Právě cévy synoviální membrány kloubního pouzdra jsou zásadní pro přísun živin do kloubního mazu, který se dostává až ke kloubní chrupavce, ale také k nitrokloubně uloženým vazům. (např. zkřížený vaz kolenního kloubu) a šlachám probíhajícím kloubní dutinou (např. ramenní kloub).

 
 

K tomu, aby se samotný kloub uvedl do pohybu, potřebujeme vazy a šlachy.

Vazy jsou silné pevné provazce spojující dvě kosti. Šlachy jsou také silné vazivové provazce, ale jsou velmi pružné a mají za úkol upevňovat sval ke kosti. Přenášejí sílu stahujícího se svalu, a tím uvádějí kost do pohybu. Musejí být stále dobře prokrvovány a dobře vyživovány, a je tedy třeba je ochránit.

 
 
klouby-3
klouby-4

Postupem věku klouby stárnou a začínáme svůj věk na těle pociťovat.

Vedle úpravy jídelníčku, který by měl zahrnovat například lososa, kefír či pomeranče, nám pro zdraví kloubů mohou pomoci doplňky stravy. Vhodné jsou právě ty, které pečují nejen o klouby, ale i o vazy, šlachy a kloubní pouzdra.

 
 

Proto je vhodné vybrat přípravky s obsahem látek, které napomáhají správnému krevnímu zásobení kloubního pouzdra a podporují mikrocirkulaci tkaní. Pro takovou látku nemusíme chodit příliš daleko a stačí k tomu využít starých známých přírodních látek. Mezi ty osvědčené patří například aescin, který je hlavní účinnou látkou extraktu koňského kaštanu, tedy jírovce maďal. Pro své účinky je aescin látkou oceňovanou lékaři po celém světě.

 
 
 
klouby-5