Jak na zdravý pohyb

Pravidelným pohybem zatěžujeme kloub, který vylučuje synoviální tekutinu, což je vlastně takové „mazadlo“ pro klouby.

Pohyb je pro každého z nás velmi důležitý a často si to bohužel uvědomíme až v momentě, kdy už nám nejde tak hladce, jak bychom si přáli, ať už jsou důvody jakékoliv. Potíže s pohybem nám může způsobit nadměrná zátěž kloubů, jako je nadváha, nadměrné zatěžování při sportu nebo jednoduše náš věk.  Skoro by se zdálo, že bez pohybu naše klouby uchováme zdravé a neopotřebované, ale opak je pravdou.

 
pohyb-1
pohyb-2

A jak tedy správně pečovat o své klouby, aby nám umožňovaly zdravý pohyb pro celé naše tělo?

Promazává kloub, vyživuje chrupavku a zajišťuje pevné přilnutí kloubních ploch k sobě. Díky tomu kloub vydrží déle zdravý a funkční.“  Bez pohybu navíc naše svaly ochabují a neposkytují pak dostatečnou podporu zatěžovaným kloubům.  Pohyb posiluje naše kosti a udržuje naše klouby zdravé.

 
 

Zapojte celé tělo

Ať už sportujete nebo s pohybem teprve začínáte, snažte se zařadit do svého pohybu více různorodých aktivit, aby se zapojilo celé tělo. Díky různorodým aktivitám dokáže tělo mnohem lépe regenerovat a vyhnete se jednostranné zátěži kloubů.

 
 
pohyb-3
pohyb-4

Zvažte své síly

Nenakládejte si více, než jste schopni zvládnout. Často je lepší přidávat si zátěž postupně, kdy už je na ni naše tělo zvyklé. Nezapomínejte na zahřátí a rozcvičku před cvičením a na protažení zase po něm. Můžete tak předejít zbytečnému zranění.

 
 
 

Přidejte vhodnou výživu

Jezte zdravou a vyváženou stravu, která obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, cukrů, dobrých tuků, vitaminů, minerálů a stopových prvků. Přidejte do stravy omega-3 mastné kyseliny, jezte více zeleniny a nevynechávejte ovoce. Důležitý je dostatečný příjem vitaminu C, který pomáhá při tvorbě kolagenu. Klouby je také možné podpořit užíváním kloubních doplňků stravy.

 
 
 
pohyb-5
pohyb-6

Vhodné jsou takové, které pečují nejen o klouby, ale i okolí kloubu, a to díky obsahu speciální látky s názvem aescin.

Aescin, který je hlavní účinnou látkou extraktu koňského kaštanu, slouží pro správné krevní zásobení kloubního pouzdra a k podpoře mikrocirkulace tkání.