okno

GS Condro Diamant

Vítejte v diamantové generaci GS Condro®
a dopřejte svým kloubům dvojnásobnou sílu!
Lék k vnitřnímu užití Doplňek stravy

Zvětšit písmo

A A A
Úvod » Kloub a jeho funkce

Kloub a jeho funkce

Co je to kloub?

Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kostí. Kloubní hlavice jedné kosti zapadá do kloubní jamky jiné kosti. Mezi jamkou a hlavicí se nachází kloubní štěrbina, která je vyplněná kloubním mazem (tzv. synoviální tekutinou). Konce obou kostí pak spojuje po obvodu vazivové kloubní pouzdro, které je velmi důležité pro pevnost a výživu kloubu. Kloubní pouzdro je protkáno sítí cév a kapilár. Zevní vazivová vrstva zajišťuje kloubu pevnost a vnitřní vrstva zajišťuje chrupavkám výživu.

Jaká je role kloubních chrupavek?

Kloubní chrupavka je pružná, hladká, asi 1 mm silná ploténka. Chrupavka kolene, které říkáme meniskus, může mít až 7 milimetrů. Chrupavky pokrývají styčné konce kostí. Tlumí nárazy a snižují tření. Zabezpečují tak hladký a bezproblémový pohyb. Každá kloubní chrupavka má pórovitou až houbovitou strukturu a zadržuje velké množství kloubního mazu. Pokud kloub zatížíme, z chrupavky se uvolní kloubní maz a snižuje tření a opotřebení chrupavek. Při odlehčení se nasaje zpět do chrupavky a tím ji vyživuje. Z toho je zřejmý význam pohybu pro udržení zdravých kloubů. Jsou-li klouby při nedostaku pohybu málo zatěžovány, nemusejí být chrupavky dostatečně vyživovány.

V dětství chrupavka ještě dorůstá, v dospělosti už neroste. Chrupavka začíná ztrácet svou regenerační schopnost již po 30. roku. Snižuje se její mechanicko-elastická funkce, a tím se sníží i pohyblivost kloubu. S věkem se chrupavka postupně ztenčuje a její pružnost klesá. Snižuje se i schopnost vázat vodu. Povrch chrupavky se stává nerovným a vláknitým. Větší tření může kloubní plochy postupně poškodit.

První příznaky kloubních obtíží se většinou projeví na váhonosných kloubech – kolenním a kyčelním. Tyto klouby jsou nejvíce zatěžovány, protože přenášejí váhu těla.

Intenzita těchto změn nezáleží jen na genetických dispozicích, ale i na přiměřenosti pohybu, výživě a zatížení kloubu. Aby pohybový aparát správně fungoval, nesmí se chrupavka ani přetěžovat, ale nesmí ani zahálet.

Jakou roli hrají vazy a šlachy?

Vazy jsou silné pevné provazce spojující dvě kosti. Šlachy jsou také silné vazivové provazce, ale jsou velmi pružné a mají za úkol upevňovat sval ke kosti. Přenášejí sílu stahujícího se svalu, a tím uvádějí kost do pohybu.

Proč jsou důležitá kloubní pouzdra?

Kloubní pouzdro je velmi důležité pro pevnost a výživu kloubu. Je protkáno sítí cév a kapilár. Zevní vazivová vrstva zajišťuje kloubu pevnost a vnitřní vrstva zajišťuje chrupavkám výživu.

Právě cévy synoviální membrány kloubního pouzdra jsou zásadní pro přísun živin ke kloubní chrupavce, ale také k nitrokloubně uloženým vazům (např. zkřížený vaz kolenního kloubu) a šlachám probíhajícím kloubní dutinou (např. ramenní kloub). Naopak chrupavčité lišty na kloubním pouzdru kolene, tzv. menisky kolenního kloubu, jsou zásobeny cévami vnější vrstvy vazivového pouzdra.

Přečtěte si, jak máme správně pečovat o své klouby, aby nám dobře sloužily.


Webdesign Estetica s.r.o.
Copyright 2018 Green-Swan Pharmaceuticals CR, a. s. logo GS